top of page

İpek Böceği

Benim çocukluğumda Adana’da okul tatil olunca keyifli işlerden biride ipek böceği beslemekti. Minicik 1 veya 1.5 cm uzunluğunda aldığımız 10 veya 15 ipek böceğini zorlukla bulduğumuz karton kutu veya ayakkabı kutusunun altını dut ağacı yapraklarıyla döşeyip onları da içerisine yerleştirip korunaklı bir yerde tutardık. Zaman zaman alıp onların dut yapraklarını yemesini seyreder ve gerekirse altını temizlerdik. Çocukluk halimizle üzüntü duysak da ölenler ölür kalan sağlar da bizimdi.


İlginçtir 7-8 santim arasında büyürler ve tombikleşir. Sevimli olurlar . Zamanı gelip biyolojik saat çalınca bir kenara doğru çekilir duvarlardan birine yaslanır ve örmeye başlar hayatının geri kalanını milimetreden ince ipek ipliklerle.

belliki bir olgunluğun belirtisidir bu. Sanki şunu demek ister artık sizinle işim bitti ben kendi dünyama çekiliyorum. Asli vazife beni bekliyor.


Zor bir dünyada yaşıyoruz bir taraftan mahvettiğimiz doğa bizden sel,Erozyon, deprem ve küresel ısınma ile gelen felaketler ile intikam alıyor.

Diğer taraftan çevremizde artan cehaletin getirdiği medeniyetsiz güruhun üzerimizdeki yükü, çevremizde olup bitenlerin beynimizde harıl harıl yer arayışı ,nasıl olsa perde arkasındayız diye sosyal medya da bir sürü sığırın artması . Çağın getirdiği bir sürü nesne düşünce dünyamızı yoğunlaştırıp kafamızı çok fazla meşgul ediyor.Belki artık İpek böceği gibi bir köşeye çekilip kendimiz olmaya çalışmak zamanı.Onun gibi çekildiği köşede her ilmekte yavaş yavaş kaybolan bir görüntüolmak.Kendiniölçmek,biçmek, hatalarını aza indirmek,sivrilen her köşeyi yontmak,sabır ve tevekkül ehline olamaya doğru yürümek.

Her ilmekte kendine birşey katıp olgunluk makarasından iplik iplik kendine bir Koza hazırlamak. Belki buna çok ihtiyacımız var. Ve öyle güzel bir Koza yapıp içinden en güzel şekilde yaratılma payesine doğru biraz adım atmak. Bizi yoran yüklerden kurtulmak en güzeli . Bir kelebek olarak misyonunu tamamlayıp kozadan çıkmak.Sonrası gözlerimizin kozadaki gibi tüm dikkati kendine vermesi. Hani kendi nefsimize hakimiyet ve düzeltme çalışmasının tamamlanması.

Selam ve sevgiyle kalın23 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comentários


bottom of page